Image 0115.- 17. 7. 2022

Krojové hody

Jako v každé okolní i vzdálenější vesnici, taky i u nás jsou největším svátkem v roce Krojované hody. Každoročně se konají třetí týden v červenci a jsou cílem mnoha zvědavých návštěvníků.

Vše začíná již v pátek a to tradičním stavěním máje, kde stárkům pomáhá mnoho místních i přespolních a dokonce i spousta okolo jedoucích cyklistů. Pro zdatné pomocníky mají starci vždy nachystané malé občerstvení a to v podobě vína a domácích koláčků. Večer je na sóle nachystaná předhodová diskotéka s místním DJ.

V sobotu ráno se stárci, stárky a kapela sejdou před místní hospodou. Odtud se začínají „vyhrávky“ neboli zvaní na hody. Během dne obejdou celou dědinu a pozvou všechny občany na večerní krojovanou zábavu. Večer pak na této zábavě hraje k tanci i poslechu jedna z místních kapel. V dobré náladě se všichni veselí až do brzkých ranních hodin.

Po náročné sobotě přichází ještě náročnější neděle. Ráno se stárci sejdou v kostele sv. Barbory, kde místní farář slouží mši svatou. Po svátečním nedělním obědě se opět všichni sejdou na sóle, kde stárci zatančí tradiční „zavádku“. O každém z nich je vždy sepsána kratičká sloka a většinou na nich nezůstane nit suchá. Je zde přichystaná zábava i pro ty nejmenší a to v podobě dětského sóla, kdy muzikanti zahrají spoustu dětských a pohádkových písniček. Vrcholem hodového veselí je nedělní zábava s mnoha zajímavými sóly a ještě zajímavějším půlnočním překvapením. Opět se zde všichni baví, až do rána bílého.

Těšíme se na Vás!
organizátoři